VII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w ramach kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi”.  W wybranych krajach Europy, w tym w Polsce są realizowane bezpłatne badania profilaktyczne dla pacjentów.

W ramach kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi” po raz kolejny prowadzone są  bezpłatne badania, mające na celu zwiększenie wykrywalności nowotworów głowy i szyi. Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Mogą występować aż w kilkudziesięciu różnych lokalizacjach. Większość pacjentów to chorzy w 6 i 7 dekadzie życia, którzy palili i nadużywali alkoholu. Na nowotwory głowy i szyi chorują jednak coraz młodsze osoby, nawet poniżej 40. roku życia, co może mieć związek z występowaniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To właśnie przetrwałe zakażenie HPV po latach może doprowadzić do rozwinięcia złośliwych nowotworów głowy i szyi.

Bezpłatne badania przysługują wszystkim pacjentom, którzy się zgłoszą, a w szczególności osobom z grupy ryzyka (40-65 lat). Szczegółowe zasady zgłoszeń określają konkretne placówki.

Na badania powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy. Jeżeli któryś z poniższych symptomów, utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie, jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej:

– ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej,

– ból gardła,

– utrzymująca się chrypka,

– ból i/lub trudności w połykaniu,

– guzek na szyi,

– zatkany z jednej strony nos i/lub krwawienie z nosa.

Podstawowym badaniem w programie jest przeprowadzenie fiberoskopii. Badanie to polega na wprowadzeniu poprzez nos do gardła cienkiego endoskopu, zakończonego światłem oraz mikrokamerą. Jest bezbolesne – przeprowadzane z miejscowym znieczuleniem. Pozwala na dokładne obejrzenie obszaru, gdzie mogą występować ogniska chorobowe, jak i przyjrzeć się ewentualnym zmianom. Obraz przekazywany na monitor jest powiększony, więc lekarz laryngolog wykonujący badanie może ocenić czy zaobserwowane zmiany należy zbadać dokładniej.

Nowotwory głowy i szyi nie należą do najczęstszych nowotworów złośliwych rozpoznawanych w Polsce i na świecie, ale stanowią one istotny problem kliniczny i społeczny. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zaobserwowano prawie 20-procentowy wzrost zachorowań na raka głowy i szyi. Podstawą wyleczenia i trwałego powrotu do zdrowia jest wysoka świadomość społeczna, szybka diagnostyka i rozpoznanie na wczesnym etapie choroby, co umożliwia zastosowanie skutecznej terapii onkologicznej.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi potrwa od 16 do 20 września 2019, a więcej informacji o nim, jak również ośrodkach biorących udział w akcji, można znaleźć na stronie www.profilaktygis.pl.

W Polsce akcja prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy
i Szyi, instytucję, skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Inicjatorem Kampanii w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. , Prezydent European Head and Neck Society. Patronat nad kampanią Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi objęło m.in.  Ministerstwo Zdrowia. Program badań profilaktycznych jest  wspófinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Tydzień profilaktyki zainaugurowała konferencja w Warszawie z udziałem prof. Golusińskiego oraz aktorów: Danuty Stenki, Karoliny Gruszki i Marcina Bosaka.