Tomaszowska onkologia z nowym programem profilaktycznym

W poniedziałek, 15 maja 2017r., w Ministerstwie Zdrowia podpisana została umowa z NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim na realizację programu profilaktycznego dotyczącego wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi.

Stworzony przez NU-MED program zatytułowany „Zapobiegaj i działaj z głową”, był odpowiedzią na konkurs Ministerstwa Zdrowia, ogłoszony w końcówce ubiegłego roku. Jest to jeden z programów finansowanych ze środków unijnych (84,28%) oraz z budżetu Państwa. Wartość programu stworzonego przez tomaszowską onkologię to kwota blisko 2,5 mln zł.

Jego adresatem będą osoby, które skarżą się na częsty ból gardła, mają długotrwałą chrypkę, pieczenie języka, niedrożność nosa i inne objawy w związane z głową i szyją. Poprzez program, pacjenci zostaną zdiagnozowani. Jeśli lekarz stwierdzi chorobę, pacjent zostanie skierowany na leczenie do ośrodka posiadającego umowę z NFZ.

Program „Zapobiegaj i działaj z głową” rozpisany jest na trzy lata. Działania prowadzone będą w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. Do jesieni bieżącego roku potrwa tzw. etap przygotowawczy, w ramach którego tomaszowska onkologia planuje pozyskać do współpracy ok. 80 przychodni POZ oraz poradnie i gabinety laryngologiczne i stomatologiczne. – Oznacza to, że pacjent, w ramach programu, będzie mógł przystąpić do niego poprzez poradnie, które włączą się do realizacji programu wspólnie z NU-MED – wyjaśnia Jacek Stępnicki, rzecznik prasowy NU-MED CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim. Kontakt z pacjentem ułatwi także stworzona na potrzeby realizacji programu, strona internetowa. Ogranicznikiem jest wiek. Program dotyczy osób, w założeniu aktywnych zawodowo, w przedziale wiekowym od 40 do 65 lat. W ciągu trzech lat programem objętych ma być 6 tysięcy pacjentów.