Rola stomatologów w wykrywaniu nowotworów głowy i szyi

14Według Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN), nowotwory złośliwe  jamy ustnej,  wargi i gardła, stanowią u mężczyzn około 4% zachorowań, a u kobiet 1% zachorowań na wszystkie choroby nowotworowe.  Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wargi, jamy ustnej i gardła wynosiła w 2010 roku 3670, z czego 2710 u mężczyzn i 960 u kobiet.

Ponadto należy dobitnie zaznaczyć, że częstość zgonów z powodu nowotworów wargi, jamy ustnej i gardła jest w Polsce znacznie wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Najniższe ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej jest w krajach Unii Europejskiej, w których Państwo inwestuje w profilaktykę i gdzie zapewnione są częste  wizyty kontrolne u dentysty oraz programy profilaktyki próchnicy.

Zmiany w obrębie śluzówki jamy ustnej, które budzą niepokój w ocenie stomatologa w gabinecie stomatologicznym często wymagają pogłębionej  diagnostyki. Wykrycie nowotworu we wczesnym etapie choroby zwiększa znacząco szanse na wyleczenie miejscowe nowotworu.

Nieocenione znaczenie mają częste wizyty kontrolne u stomatologa. W trakcie rutynowego badania lekarz stomatolog może zwrócić uwagę na zmianę w obszarze śluzówki jamy ustnej która może odpowiadać zmianie nowotworowej.

Czynnikami ryzyka rozwoju raka śluzówki jamy ustnej są palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz mikrourazy mechaniczne błony śluzowej jamy ustnej. Współistnienie palenia tytoniu i nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu potęgują ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. W początkowych etapach choroby nowotworowej rak zlokalizowany w obszarze jamy ustnej może mieć postać ograniczonego stwardnienia (guza), lub nadżerki a w późniejszym okresie owrzodzenia śluzówki. W tym okresie rozwoju choroby najczęściej nie występują dolegliwości bólowe, co jest najczęstszym powodem bagatelizowania wystąpienia zmiany śluzówkowej. W kolejnych etapach proces nowotwory rozrasta się, naciekając struktury głębokie i lokalizacje sąsiednie co prowadzi do dysfunkcji narządowej języka, gardła, krtani. W tym okresie często występują dolegliwości bólowe a także możliwa  jest dalsza progresja choroby pod postacią przerzutów nowotworu do węzłów chłonnych. Niekiedy zdarza się sytuacja że pierwszym objawem choroby nowotworowej są powiększone węzły chłonne bez manifestacji klinicznej ogniska pierwotnego.  We wczesnych stopniach zaawansowania nowotworów jamy ustnej najczęściej stosuje się  leczenie chirurgiczne i radioterapię.  Często sytuacja kliniczna wymaga połączenia tych dwóch metod, jednak zabieg chirurgiczny wykonywany jest w pierwszej kolejności, a radioterapia jest leczeniem uzupełniającym, zmniejszającym ryzyko nawrotu miejscowego. Wykrycie i podjęcie leczenia we wczesnym, miejscowym stopniu zaawansowania daje szansę wyleczenia miejscowego nowotworu w 60-90% przypadku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, możliwa w trakcie badania stomatologicznego.