Podsumowujemy VI Europejski Tydzień Profilaktyki

W dniach 17-21 września odbył się VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W działania, już po raz drugi, włączyło się Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim zorganizował następujące działania:

17.09.2018 (poniedziałek) – dzień współpracy z mediami – rozesłanie komunikatów dot. VI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi do regionalnych redakcji (prasa, radio, TV, portale internetowe – 20 redakcji w  woj. łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim)

18/19.09.2018 (wtorek/środa)- na łamach 5 lokalnych tygodników ukazały się artykuły dotyczące profilaktyki nowotworów głowy i szyi –artykuły o charakterze edukacyjnym (m.in. czynniki ryzyka, niepokojące objawy, adresy poradni laryngologicznych, w których można wykonać badania). Tytuły gazet: Tygodnik Ostrołęcki, Tygodnik Siedlecki, Tygodnik Skarżyski, Tygodnik Ciechanowski, Tygodnik Płocki.

Ponadto w 3 lokalnych stacjach radiowych przedstawiliśmy słuchaczom informacje związane z profilaktyką nowotworów głowy i szyi. Były to 10-minutowe rozmowy na antenie rozgłośni z udziałem lekarzy ośrodka NU-MED. Materiały były emitowane na antenie RADIA ŁÓDŹ (regionalna rozgłośnia Polskiego Radia), w Radiu Strefa FM oraz w Radiu FAMA.

Nagraliśmy 1-minutowy spot informacyjno-edukacyjny, w którym zwracamy uwagę na niepokojące objawy i motywujemy do udziału w badaniach profilaktycznych. W dniach 17-21 września spot był emitowany 37 razy na antenie stacji radiowych: RADIO ŁÓDŹ, Radio Strefa FM, Radio FAMA, Radio PLUS.

Prowadziliśmy promocję portalu PROFILAKTYGIS.PL poprzez facebook`a. Na portalu można znaleźć wszystkie informacje związane z programem profilaktyki nowotw. głowy i szyi realizowanym przez ośrodek NU-MED (bieżące wydarzenia, adresy poradni laryngologicznych, można przeprowadzić wstępną kwalifikację do programu itp.). W ciągu 5 dni serwis odwiedziło ponad 2,2 tys. osób.

20.09.2018 (czwartek) –  dzień edukacji zdrowotnej – punkty informacyjne na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Informowaliśmy mieszkańców o szczegółach realizowanego programu, zwracaliśmy uwagę na czynniki ryzyka, niepokojące objawy.

21.09.2018 (piątek) – realizowaliśmy dzień badań profilaktycznych w poradni laryngologicznej przy NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Tomaszów Mazowiecki

Na skutek działań jakie zostały przeprowadzone w tygodniu profilaktyki  w lokalnych mediach, skontaktowało się z nami telefonicznie, mailowo i poprzez portal profilaktygis.pl ponad 250 osób zainteresowanych udziałem w programie profilaktycznym.

Pacjenci, którzy spełniali warunki udziału w badaniu zostali zarejestrowani  do poradni znajdujących się najbliżej  miejsc zamieszkania pacjenta na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.