VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim włączył się w Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Tydzień profilaktyczny organizowany jest po raz szósty, w tym roku pod hasłem „Po stronie przeżycia”. Od 17-go do 21-go września, placówki medyczne przeprowadzają badania profilaktyczne. W trzech województwach: łódzkim, świętokrzyskim i mazowieckim, przyjmowane są zapisy na bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Regionalnego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. 

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim organizuje następujące działania:

17.09.2018 (poniedziałek) – dzień współpracy z mediami – rozesłanie komunikatów dot. VI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi do regionalnych redakcji (prasa, radio, TV – ok. 20 redakcji w  woj. łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim)

18/19.09.2018 (wtorek/środa)- ukażą się na łamach 5 lokalnych tygodników artykuły dotyczące profilaktyki nowotworów głowy i szyi – będą to artykuły o charakterze edukacyjnym (m.in. czynniki ryzyka, niepokojące objawy, adresy ośrodków, w których można wykonać badania). Tytuły gazet: Tygodnik Ostrołęcki, Tygodnik Siedlecki, Tygodnik Skarżyski, Tygodnik Ciechanowski, Tygodnik Płocki.

20.09.2018 (czwartek) –  dzień edukacji zdrowotnej – punkty informacyjne na terenie Tomaszowa Mazowieckiego

21.09.2018 (piątek) – dzień badań profilaktycznych w poradni laryngologicznej przy NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Tomaszów Mazowiecki

Oprócz bólu gardła, także przewlekła chrypka, wyczuwalne na szyi nienaturalne zgrubienia, zaczerwienienie i owrzodzenie śluzówki w jamie ustnej, problemy z połykaniem, częsta niedrożność nosa – takie objawy dają choroby nowotworowe głowy i szyi. To grupa tzw. nowotworów laryngologicznych. Nowotwory głowy i szyi nie należą do najczęstszych nowotworów złośliwych rozpoznawanych w Polsce i na świecie, ale stanowią one istotny problem kliniczny i społeczny. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zaobserwowano prawie 20-procentowy wzrost zachorowań na raka głowy i szyi.

Podstawą wyleczenia i trwałego powrotu do zdrowia jest wysoka świadomość społeczna, szybka diagnostyka i rozpoznanie na wczesnym etapie choroby, co umożliwia zastosowanie skutecznej terapii onkologicznej.

Przyczyny zachorowań

Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi należą:

  • palenie papierosów,
  • nadużywanie wysokoprocentowych produktów alkoholowych (za nadużywających alkoholu uważa się osoby spożywające codziennie wysokoprocentowy alkohol w ilości 60g w przypadku mężczyzn i 40g w przypadku kobiet),
  • przewlekłe mechaniczne drażnienie śluzówki jamy ustnej przez źle dopasowane protezy stomatologiczne lub ukruszone zęby,
  • ryzyko zachorowalności na nowotwory regionu głowy i szyi rośnie z wiekiem osiągając maksimum w piątej/szóstej dekadzie życia,
  • wśród czynników predysponujących do rozwoju nowotworów gardła wskazuje się także niedobór żelaza, witaminy B12 i witaminy C,
  • niedostateczna higiena jamy ustnej,
  • ryzykowne zachowania seksualne jako przyczyna rozwoju nowotworów pochodzenia wirusowego (zakażenie wirusem HPV może być przyczyną rozwoju nowotworów ustnej części gardła, rzadziej jamy ustnej i krtani)

Wzrost zachorowań spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego HPV

Szczególną uwagę w ostatnich latach zwraca się na zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zainfekowanym naskórkiem lub błoną śluzową. HPV należy do grupy wirusów przenoszonych drogą płciową. Wywołuje zmiany w postaci brodawek lub kłykcin na skórze lub okolicy wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych, rzadziej jamy ustnej i gardła. Wirus ten związany jest także z rozwojem raka szyjki macicy.  Częstość zachorowań związanych z HPV rośnie, co jest związane ze zmianą zachowań seksualnych – częsta zmiana partnerów sprzyja przenoszeniu wirusa. Na nowotwory głowy i szyi związane z zakażeniem  HPV chorują zwykle ludzie młodzi przed 40 rokiem życia, niepalący i nienadużywający alkoholu.

Badania profilaktyczne realizują poradnie laryngologiczne, które są partnerami Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim. Tomaszowski szpital specjalistyczny jest jednym z 11-tu ośrodków w Polsce realizującym Ogólnopolski Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał z udziałem ekspertów medycznych we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i  jest wspófinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Realizator programu zapewnia wsparcie dla pacjentów niepełnosprawnych, np. przewóz do ośrodka realizującego badania. Więcej o programie profilaktycznym na portalu www.profilaktygis.pl