I szkolenie dla POZ w ramach Programu

Lekarz i pielęgniarka POZ – partnerzy programu profilaktyki

W V Europejskim Tygodniu Profilaktyki Głowy i Szyi, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, rozpoczęło szkolenia dla kadry medycznej POZ. 20 września 2017r. w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się pierwsze z cyklu 11 szkoleń w ramach programu profilaktycznego „Zapobiegaj i działaj z głową”. Uczestnikami szkolenia byli lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze z poradni Podstawowej Opieki Medycznej z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Organizatorzy szkolenia przedstawili główne założenia Regionalnego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. Program profilaktyczny trwał będzie trzy lata. Adresowany jest do osób dorosłych w wieku 40-65 lat. Skorzystać powinny osoby, które obserwują u siebie niepokojące objawy m.in. takie jak: chrypka, częsty kaszel, ból przy przełykaniu. Jeżeli objawy te trwają dłużej niż trzy tygodnie, pacjent powinien zgłosić się do programu.

Program adresowany jest także do palaczy tytoniu, osób nadużywających alkoholu oraz tych, którzy podejmują ryzykowne zachowania seksualne, często zmieniając partnerów. Seks oralny z osobą zakażoną wirusem brodawczaka ludzkiego HPV skutkować może chorobą nowotworową jamy ustnej, choć rozwój choroby uzależniony jest od indywidualnej odporności zakażonej osoby.

Informacje o sposobie zgłaszania do programu i placówkach prowadzących badania dostępne na stronie www.nu-med.pl (zakładka Profilaktyka) oraz na portalu profilaktygis.pl